O AUTOSTANECH

Co je autostan?

Autostan je prakticky velký střešní box, který slouží pro ubytování na cestách. V závislosti na velikosti může poskytnout pohodlné přespání až pro 4 osoby (2 dospělí a 2 děti).


Proč je dobré spát na střeše auta?

Autostany byly vyvinuty především pro masivní terénní auta, která vozí turisty do teplých a suchých oblastí. Typicky je používají například účastníci pouštních safari na vícedenní jízdy do divočiny. V tropických a subtropických zemích jde hlavně o ochranu před nebezpečnými živočichy, jako jsou hadi a štíři. V Evropě jsou spáči ochráněni před vlhkostí a špínou. Zároveň v poslední době přibývá těch, kteří montují autostany na běžné osobní vozy a cestují s nimi i na kratší vzdálenosti, protože nabízejí pohodlné, jednoduché a cenově přijatelné bydlení na cestách po Evropě.


Jaká je výhoda oproti běžnému stanu?

Výhod je hned několik. Například rozložení, nebo následné složení nezabere více jak 2 minuty. Především při delším cestování, kdy spíte každou noc na jiném místě je to velmi pohodlné. Autostan je vybaven tlustou matrací a ve složeném stavu během jízdy může sloužit jako střešní box, ve kterém odvezete lůžkoviny, oblečení a další věci, které by Vám jinak zabíraly místo ve voze. Dále je umožněno okamžité přenocování v místech, kde by bylo užití běžného stanu přinejmenším komplikované., např. nouzově na parkovišti apod.


Co je potřeba pro montáž autostanu?

Pro montáž stanu je třeba, aby Váš vůz byl vybaven střešním nosičem - příčníky, s minimální mezerou mezi střechou vozu a spodní hranou příčníku 10 cm. Musí být rovné a musí mezi nimi být rozteč 120 - 150 cm.


Unese jej střecha?

Samozřejmě. Hmotnost složeného stanu se pohybuje v rozmezí 50 - 60 kg. Což odpovídá povolenému zatížení většiny běžných osobních automobilů. Automobilky udávají informace o nosnosti střechy v rozmezí 50 - 70 kg. Maximální zatížení je ale udáváno pro jízdu, protože auto s nákladem na střeše musí odolat náklonům, smyku i nárazu. Skutečná nosnost pro auto v klidu je mnohem vyšší, protože vůz musí při převrácení unést svoji váhu, aniž by se střecha zbortila.


Kde je umístěn žebřík?

Žebřík je možné skladovat v zavřeném autostanu, takže nezabírá další místo ve Vašem vozidle.


Jaká je maximální povolená rychlost?

Rychlost vozidla s autostanem na střeše je výrobcem uváděna maximálně do 110 km/h.